Denisa Dragomir, locul I, Ingrid Mutter, locul II și Gyorgy Szabolcs, locul III, sunt cei trei români care au urcat pe podiumul general al La Sportiva Mountain Running Cup, un circuit din care fac parte Trentapassi SkyRace, ResegUp, Stava Mountain Race, Giir di Mont și Rosetta Skyrace.

Circuitul La Sportiva Mountain Running Cup cuprinde cinci curse de skyrunning: Trentapassi SkyRace, ResegUp, Stava Mountain Race, Giir di Mont și Rosetta Skyrace. Denisa Dragomir, Ingrid Mutter și Gyorgy Szabolcs au fost printre protagoniștii din acest an, terminând pe podium în clasamentul general: Denisa Dragomir – locul I, Ingrid Mutter – locul II și Gyorgy Szabolcs – locul III. La ultima cursă, Rosetta Skyrace, Denisa Dragomir a fost de neoprit. A terminat cei 22,4 kilometri cu 1.740 de metri diferență pozitivă de nivel în 2.34.15, fiind urmată în clasament de Ingrid Mutter, în 2.40.52. A fost parcă o copie la indigo a Campionatelor Naționale de Alergare Montane unde cele două sportive au terminat exact pe aceleași poziții. La cursă a luat parte și Gyorgy Szabolcs, sportivul din Cluj terminând pe locul cinci, poziția a treia la general după adunarea punctelor obținute în toate cele cinci competiții.  (foto: sportdimontagna.com)